Wyposażenie kuchni dla gastronomii: wszystko, co musisz wiedzieć

Wyposażenie kuchni dla gastronomii: wszystko, co musisz wiedzieć

Jaki powinien być Sprzęt gastronomiczny
Kryterium decydującym o wyborze konkretnego sprzętu gastronomicznego jest format instytucji. Problem ten należy rozwiązać z wyprzedzeniem, aby odzwierciedlić swoją decyzję w biznesplanie, szacunkach i harmonogramach. W tym momencie rama menu restauracji powinna być już gotowa, ponieważ skład potraw wpływa również na zakup konkretnego sprzętu. Na przykład Pizzeria powinna mieć specjalne piece (tunelowe, obrotowe, tradycyjne lub przynajmniej przenośne), prasę do formowania, stół chłodniczy i mikser do ciasta, aw restauracji mięsnej potężne zamrażarki.

Strony internetowe firm zajmujących się produkcją specjalistycznego sprzętu kuchennego rzadko wymieniają możliwości absolutnie wszystkich swoich produktów. Jeszcze rzadziej mówią o tym, jak ważne jest to lub inne urządzenie do pracy. Dlatego podejmiemy się zapoznania czytelnika z podstawowym sprzętem do otwierania punktów gastronomicznych o różnych formatach i jego głównymi cechami.

Ważne: Sprzęt Kuchenny nie jest punktem biznesplanu, na którym można bezboleśnie zaoszczędzić. Ale inwestowanie w najdroższe modele na początkowych etapach funkcjonowania przedsiębiorstwa gastronomicznego (kiedy nie jesteś jeszcze w 100% pewien opłacalności tego lub innego zakupu) nie jest konieczne. Niektóre pozycje można zamknąć za pomocą używanego sprzętu. Wyjątkiem są tylko systemy ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Muszą być nowe

Pamiętaj, że drogie wyposażenie kuchni restauracji lub kawiarni musi być po prostu opłacalne. Zdecyduj się na zakup dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych obliczeń i uwzględnieniu następujących czynników:

  • format lokalu (jadalnia, knajpka lub fast food, kawiarnia lub kawiarnia, bar lub pub, cukiernia lub restauracja)
  • liczba miejsc siedzących w pokoju gościnnym
  • powierzchnia pomieszczenia kuchennego
  • pozycje menu.

Obliczając liczbę miejsc siedzących, określisz limit obciążenia punktu i jednocześnie zdecydujesz, ile mebli będziesz potrzebować. Wymiary pomieszczenia pod kuchnią dyktują jego obłożenie piecami, lodówkami, stołami, półkami itp. Co więcej, potrzebują dużo miejsca do normalnej pracy i bezpieczeństwa. Jeśli pomieszczenie jest małe, po prostu technicznie nie będziesz w stanie zainstalować wszystkiego, czego potrzebujesz. Będziesz musiał albo dokonać przebudowy (jeśli format instytucji nie pozwala na to mały zestaw sprzętu), albo zrezygnować z niektórych elementów wyposażenia lub poszukać mniej ogólnych i bardziej ergonomicznych urządzeń.

Uwaga: jakość i szybkość gotowania potraw powinny być zrównoważone przez obliczenia wydajności. Możliwe, że w rezultacie dojdziesz do przekonania, że nie musisz płacić dodatkowo za bardziej funkcjonalne i wydajne modele

Wyposażenie gastronomii
Pozostaje stworzyć menu, decydując, ile i jakie pozycje zostaną w nim przedstawione. Niektórych potraw nie można przygotować bez grilla lub grilla, dozownika lub miksera do ciasta. Aby zaoszczędzić miejsce, przyjrzyj się bliżej wielofunkcyjnym systemom, które łączą na przykład powierzchnię do krojenia, powierzchnię do gotowania i grill. Jeśli nie jesteś gotowy zainwestować dużych pieniędzy we wszystkie najnowsze i najnowocześniejsze, będziesz musiał usunąć część pozycji menu. To może być najlepsze.

Istnieje kilka wymagań dotyczących wyposażenia kuchni zakładów gastronomicznych. Powinno:

wykonane z wysokiej jakości materiałów przez sprawdzonych producentów;
zgodność z surowymi normami i przepisami sanitarnymi;
mają długi okres eksploatacji;
mieć gwarancje.
Uwaga: funkcjonalność i jakość profesjonalnego sprzętu decyduje o sukcesie całego przedsiębiorstwa. Przyzwoite wyposażenie kuchni pozwala przyciągnąć wysokiej klasy specjalistów, osiągnąć idealny smak i wygląd potraw, podbić klientów i uczynić ich stałymi
W kuchni w restauracji lub kawiarni nie ma miejsca na coś zbędnego. Konieczne jest wygodne i ergonomiczne ułożenie sprzętu i mebli. Priorytety wymagań sprzętowych można ustalić w następujący sposób:

Funkcje. Każda jednostka sprzętu ma swój własny cel. Mała kawiarnia lub bar nie może obejść się bez baru wyposażonego w młynek do kawy i ekspres do kawy, wbudowaną lodówkę i generator lodu, blender i mikser, sokowirówkę i kombajn.
Warunki pracy. Nawet w domowej kuchni podczas gotowania wzrasta temperatura i poziom wilgotności. Co możemy powiedzieć o kuchni restauracyjnej, w której kilku kucharzy gotuje nieprzerwanie i jednocześnie przez cały dzień pracy? Dlatego jakość materiałów i montażu urządzeń powinna być świetna.
Producent. Ważne jest, aby kupić sprzęt do gastronomii bezpośrednio od producentów. W ostateczności-u Autoryzowanych Dealerów. Przed zakupem upewnij się, że dealer specjalizuje się w sprzedaży jednej lub dwóch marek, nie więcej.
Koszt. Nie kupuj sprzętu bez dokładnego monitorowania cen na rynku. Poszukaj połączenia doskonałej jakości i akceptowalnej wartości.

Jeszcze raz wspominamy, że lista wyposażenia kuchni gastronomicznej zależy przede wszystkim od formatu instytucji. Piekarnia bez fajnych pieców jest jak przytulna kawiarnia bez ekspresów do kawy i ogólnie bez pysznego aromatu kawy. Specyficzne urządzenia są potrzebne do normalnej działalności restauracji kuchni chińskiej i gruzińskiej, greckiej i francuskiej.

Zdecyduj, jaki będzie twój format i zacznij analizować menu. Niektóre pozycje można od razu wyrzucić z niego. Dotyczy to zwłaszcza potraw o nie najwyższej marży, do których przygotowania wymagany jest specjalny ekwipunek. Jako przykład podajemy otwarcie grilla z pizzą i sushi. Zarówno Pizza, jak i sushi wymagają zakupu i instalacji urządzeń w kuchni, które na pewno się nie opłacą i zajmą powierzchnię użytkową.

Aby nie popełnić błędu, pamiętaj o:

wysokość początkowej inwestycji;
place kuchni;
zwrotu, na który liczysz.

Odrzuć pozycje menu, które nie są unikalną ofertą sprzedaży lub"chipem".

Profesjonalne wyposażenie kuchni lokali gastronomicznych

Istnieją pewne zasady bezpieczeństwa pożarowego i normy sanitarne, zgodnie z którymi należy wyposażyć pomieszczenia kuchenne zakładów gastronomicznych. Przed wyborem sprzętu technologicznego zdecydowanie zalecamy zapoznanie się z nimi.
Kuchnia w restauracji
Należy pamiętać, że zespół kucharzy pracuje przez cały czas, gdy lokal jest otwarty. Sprzęt nie pozostaje w tyle za ciężko pracującymi użytkownikami, dlatego należy zadbać o to, aby kuchnia była zoptymalizowana i niezawodna. Na przykład zwyczajowo dzieli się pomieszczenie kuchenne na kilka warsztatów. Nie mogą być przejezdne, chyba że zostaną połączone kolejnymi procesami technologicznymi.
Ważne: funkcjonalna i bezpieczna kuchnia daje personelowi możliwość wykorzystania ich kreatywności
Ważne jest, aby urządzenia chłodnicze były umieszczone tak, aby surowce, półprodukty i gotowe produkty nie przecinały się. Deski do krojenia wskazują dokładnie, do czego służą (do krojenia mięsa, warzyw itp.). Zasady aranżacji przestrzeni kuchennej powinny być ściśle przestrzegane, aby nie otrzymać grzywny od przedstawicieli organów kontrolnych. W najgorszym przypadku mogą zawiesić restaurację lub kawiarnię, dopóki nie naprawisz niedociągnięć.

Rodzaje wyposażenia kuchni lokali gastronomicznych:
termiczne i chłodnicze;
cukierniczy;
piekarniczy;
elektromechaniczny;
zmywarka;
barowy;
dodatkowy.
Made on
Tilda